Mivel érdemes kezdeni egy blogot manapság? Amikor az internet felfutásnak indult, kevesen írtak digitális naplót. Manapság mindenki ott hagyja a lenyomatát a digitális térben. Az írás mellé persze az évek alatt bejött a podcast, de manapság az információkat videók formájában szívják magukba a fiatalok. YouTube, TikTok, Instagram Reelek. Én is szívesen fogyasztok ilyen tartalmat, nagyon jó ételreceptek vannak az Instán 😉
Az információ minden csatornán áramlik. Ezek valódisága, hitelessége más lapra tartozik. A lényeg, hogy a mai modern, nyugati társadalmakban mindenki rendelkezik minimum egy online fiókkal. Ha már regisztráltunk legalább egy ingyenes e-mail szolgáltatásra, már lenyomatot hagytunk magunk után.
Anno nem foglalkoztunk vele, mi lehet, ha írunk valamit egy blogon, vagy mi lesz az iwiw-re kitett információkkal. Minden nyilvános volt. De ahogy mondani szokták, az internet nem felejt. Ami bugris kamaszként jó muri, az érett fejjel már lehet kínos. Pláne, ha egy személyügyis kolléga találja meg arról a jó muriról azokat a kínos képeket. Elítélnek valami alapján, előítéleteket alkotnak a rólunk online elérhető információk alapján. De sokszor nem a valóság, ami online megjelenik rólunk. Vagy épp ellenkezőleg, épp az a nyers valóság. Gondolok itt pl. azokra a kommentelőkre, akik alpári stílusban hordanak le valakit egy-egy blogpost alján. Akik a valóságban nem küldenének el senkit olyan stílusban, melegebb éghajlatra, de az internet árnyékában, olykor névtelenül már bátran szabadjára engedik a valós személyiségüket.
Vagy akár komorabb vizekre evezve, élnek köztünk olyanok, akik az elfojtásukat, aberrációjukat a neten élik ki. A hétköznapokban tisztes embernek tűnnek, de az az álca.
Az ember sose lehet elég óvatos.
Persze vannak technológiák, amik megvédenek minket, a leggyengébb láncszem mindig az ember. Bármennyire jól védjük az IT rendszereink, a kiszámíthatatlan emberi tényezővel mindig számolni kell.
Ez igaz a magánéletre és fokozottan az üzleti életre is.
Leegyszerűsítve az adatvédelem foglalkozik a magánemberek adatainak védelmével, az információbiztonság pedig a vállalati tudás, érték védelmével. Előbbire született az EU-ban a GDPR, utóbbira pedig többek között az ISO 27001 szabvány, mellyel én is – hivatásszerűen – foglalkozom.
Az oldalon ezekkel kapcsolatos gondolataimat szeretném megosztani, kiegészítve színes vagy komoly hírekkel az IT- és Infosec világából.